Obsah štúdie · kapitola 2

Rozvoj futbalu · Kapitola 2

Stav slovenskej ligy: diváci, cena hráčov, kalendár

Poloprázdne tribúny mimo najväčších klubov, málo veľkých predajov hráčov a zimné kolá na zamrznutých ihriskách. A dôkaz z EURO U21, že o kvalitný futbal je na Slovensku záujem.

V skratke

  • Mimo piatich najväčších klubov chodí na ligové zápasy v priemere okolo 1 300 divákov. Česká liga má dlhodobo dvoj- až dva a pol násobok slovenskej návštevnosti. Nové štadióny ligový priemer zvýšili len mierne.
  • Do zahraničia za 1 milión eur a viac predali slovenské kluby v sezóne 2024/25 dvoch hráčov a v sezóne 2025/26 deviatich. České kluby 11 a 13, rakúske 21 a 17, poľské 12 a 15.
  • Formát posúva zápasy najlepších tímov na koniec základnej časti. Skupina o záchranu divácky neláka a časť klubov v skupine o titul nemá o čo hrať.
  • Liga sa hrá aj v decembri a vo februári na zamrznutých ihriskách. Na EURO U21 2025 pritom chodilo v priemere okolo 8 100 divákov na zápas, o kvalitný futbal je teda na Slovensku záujem.
Slovenská a česká liga Diváci a predaje hráčov

Slovensko Niké liga

  1. 3 026divákov na zápas v priemere (2025/26)
  2. 2 a 9hráčov predaných do zahraničia za 1 mil. € a viac (2024/25 a 2025/26)
  3. 4 – 7,5mil. € hodnota stredného klubu, napríklad Trenčína či Ružomberka
  4. 109,3mil. € hodnota ligy, v regióne po Slovinsku najnižšia

Česko najvyššia súťaž

  1. 6 151divákov na zápas v priemere (2025/26)
  2. 11 a 13hráčov predaných do zahraničia za 1 mil. € a viac (2024/25 a 2025/26)
  3. 10mil. € približná hodnota stredného klubu, napríklad Teplíc
  4. 448,6mil. € hodnota ligy
divákov na ligovom zápase mimo piatich najväčších slovenských klubov
1 300
rakúskych predajov do zahraničia za 1 mil. € a viac (2024/25 a 2025/26)
21 a 17
poľských predajov do zahraničia za 1 mil. € a viac (2024/25 a 2025/26)
12 a 15
divákov na zápas na EURO U21 2025 na Slovensku
8 100

Zdroje: european-football-statistics.co.uk, Transfermarkt (hodnoty k 17. 10. 2026, predaje k 18. 10. 2026 bez hosťovaní a bez prestupov v rámci krajiny).

Podrobná štúdia

Analýza stavu

Formát súťaže

Súčasná najvyššia súťaž delí tabuľku po základnej časti na dve polovice (nadstavbová časť). Formát je neprehľadný, narúša športovú férovosť, unavuje diváka a znižuje športovú hodnotu súťaže.

Rozpis navyše posúva vzájomné zápasy najlepších tímov až na koniec základnej časti, aby nehrali proti sebe v čase európskych predkôl. Je to kontraproduktívne: kluby si pred ťažkým európskym súperom ligové zápasy aj tak odkladajú. Keby sa derby hralo na začiatku sezóny, odložil by sa najviac jeden zápas a odveta by sa stihla ešte na jeseň.

Výsledkom je hromadenie rovnakých zápasov na jar. Slovan a Trnava sa v sezóne 2024/25 stretli na jeseň raz, na jar 2025 päťkrát:

  • 1. 3. 2025, posledné kolo základnej časti: Slovan – Trnava 0 : 1
  • 16. 3. 2025, skupina o titul: Slovan – Trnava 1 : 1
  • 2. 4. 2025, semifinále Slovenského pohára: Slovan – Trnava 2 : 1
  • 15. 4. 2025, odveta semifinále: Trnava – Slovan 2 : 1, Trnava postúpila po jedenástkach (4 : 2)
  • 19. 4. 2025, skupina o titul: Trnava – Slovan 2 : 3

Nadstavba má aj ďalšiu slabinu. Skupina o záchranu divácky neláka. Kluby v skupine o titul, ktoré už nebojujú o miesto v európskych pohároch, nemajú o čo hrať.

Návštevnosť a nové štadióny

S výnimkou štyroch až piatich klubov (Slovan, Trnava, DAC, Košice, v sezóne 2025/26 aj Prešov) je návštevnosť slovenskej ligy na úrovni poloprofesionálnych súťaží v západnej Európe. Mimo týchto piatich klubov chodilo v sezóne 2025/26 v priemere okolo 1 300 divákov na zápas, na niektoré štadióny menej ako 900.

Liga v súčasnej podobe preto neprináša stabilné príjmy zo zápasového dňa, teda zo vstupného, permanentiek, občerstvenia a predaja suvenírov.

Infraštruktúra sa pritom za posledných desať rokov výrazne zlepšila. Nové alebo zrekonštruované štadióny dostali:

  • Trnava (Štadión Antona Malatinského, 2015),
  • Dunajská Streda (MOL Aréna, 2019),
  • Slovan (Národný futbalový štadión na Tehelnom poli, 2019),
  • Trenčín (Sihoť, 2021),
  • Košice (Košická futbalová aréna, 2022, v najvyššej súťaži od sezóny 2023/24),
  • Prešov (Futbal Tatran Aréna, 2025).

Ligový priemer napriek tomu stúpol len mierne: z 2 413 divákov v sezóne 2015/16 na 3 026 v sezóne 2025/26. Pri jednotlivých kluboch je obraz rôzny. Slovan a Trnava majú viac divákov ako pred prestavbou, DAC po vrchole 8 445 v sezóne 2018/19 klesol na 4 801 a Trenčín mal v sezóne 2025/26 priemer 1 487 divákov, menej ako pred rekonštrukciou (2 894 v sezóne 2013/14).

Výnimkou je Prešov: v sezóne 2025/26 mal priemer 5 379 divákov, tretí najvyšší v lige. Nový štadión však prišiel spolu s návratom do najvyššej súťaže. Samotný štadión teda divákov neprivedie, rozhoduje atraktivita súťaže.

Cena hráčov

Slovenské kluby predávajú hráčov do zahraničia za menej peňazí a menej často ako kluby v okolitých ligách. Väčšina prestupov je pod hranicou 1 milióna eur.

Výnimky existujú: Suleman Sani prestúpil z Trenčína do RB Lipsko za 5,0 mil. €, Tomáš Bobček z Ružomberka do Lechie Gdańsk za 3,13 mil. €, Tobiáš Pališčák zo Žiliny do Plzne za 3,0 mil. €. Najvyššie sumy priniesli predaje z DAC (Nikola Krstović do Lecce za 8,15 mil. €) a zo Slovana (David Strelec do Middlesbrough za 7,5 mil. €).

Rozdiel oproti okolitým ligám je preto najmä v počte a pravidelnosti takých predajov. Do zahraničia za 1 milión eur a viac predali:

  • slovenské kluby v sezóne 2024/25 dvoch hráčov, v sezóne 2025/26 deviatich,
  • české kluby 11 a 13,
  • rakúske kluby 21 a 17,
  • poľské kluby 12 a 15.

Rozdiel je vidieť aj na hodnote kádrov. Stredné kluby Niké ligy (Trenčín, Trnava, Košice, Ružomberok, Podbrezová, Michalovce) majú na Transfermarkte hodnotu 4 až 7,5 mil. €. Stredné kluby v Česku, Rakúsku a Poľsku (napríklad Teplice, Altach či Piast Gliwice) okolo 10 mil. €.

Jedným z dôvodov je podľa štúdie to, že zahraniční skauti menej dôverujú výkonom z našej ligy. Zápasy majú nižšiu intenzitu a slabšiu divácku kulisu a hráči v nich menej často hrajú pod tlakom. Naša liga zatiaľ nedáva hráčom dostatočne silné odporúčanie pre zahraničný trh.

Kalendár

Slovenský futbalový kalendár doteraz určovali dva faktory: televízne požiadavky a preberanie zimného kalendára UEFA. Súťaž sa hrá do polovice decembra a znova sa začína vo februári. V sezóne 2025/26 sa posledné jesenné kolo hralo 13. až 14. 12. 2025, prvé jarné 7. až 8. 2. 2026.

Zápasy na zamrznutých a poškodených ihriskách pred poloprázdnymi tribúnami zaťažujú hráčov, ničia trávniky a odrádzajú divákov. Výsledkom je pomalší futbal bez diváckej kulisy, ktorý znižuje obchodnú hodnotu ligy. Podrobne sa kalendáru venuje kapitola 5.

Priemerná návštevnosť na zápas: slovenská a česká liga (divákov)
Čísla v tabuľke
PoložkaSlovenskoČesko
2015/162 413 divákov5 080 divákov
2016/171 973 divákov4 887 divákov
2017/182 324 divákov5 546 divákov
2018/192 400 divákov5 539 divákov
2019/202 504 divákov5 669 divákov
2022/232 333 divákov5 528 divákov
2023/242 611 divákov6 456 divákov
2024/252 512 divákov6 177 divákov
2025/263 026 divákov6 151 divákov

Česká liga má dlhodobo dvoj- až dva a pol násobok slovenskej návštevnosti. Práve tento rozdiel má reforma prepojením trhov zmenšiť. Sezóna 2025/26 bola na Slovensku najnavštevovanejšia za 18 rokov, zatiaľ čo česká liga mierne klesla. Sezóny 2020/21 a 2021/22 chýbajú, hrali sa s obmedzeniami pre pandémiu.

Zdroj: european-football-statistics.co.uk.

Slovensko a okolité ligy

Priemerná návštevnosť a hodnota najvyšších líg v regióne

Liga2015/162019/202025/26Zmena za 10 rokovHodnota ligy (Transfermarkt)
Poľsko 9 103 8 879 13 593 +49 % 406,1 mil. €
Rakúsko 6 274 6 322 8 818 +41 % 408,8 mil. €
Česko 5 080 5 669 6 151 +21 % 448,6 mil. €
Chorvátsko 2 453 3 526 5 338 +118 % 222,8 mil. €
Maďarsko 2 628 3 310 4 280 +63 % 143,1 mil. €
Slovensko 2 413 2 504 3 026 +25 % 109,3 mil. €
Srbsko 2 556 2 033 2 030 (2024/25) –21 % 290,7 mil. €
Slovinsko 1 569 1 420 1 325 –16 % 73,6 mil. €

Slovenská liga je v regióne po Slovinsku najmenej hodnotná a s návštevnosťou patrí k spodku. Chorvátsko a Maďarsko, ktoré pred desiatimi rokmi začínali na podobnej úrovni ako Slovensko, dnes majú o 40 až 75 % viac divákov. Rast teda nie je výsadou veľkých krajín.

Zdroje: návštevnosť european-football-statistics.co.uk (Srbsko za 2025/26 ešte nemá údaj), hodnota líg Transfermarkt k 17. 10. 2026.

Dôkaz z EURO U21: o futbal je záujem

Majstrovstvá Európy U19 v roku 2022 a najmä finálový turnaj UEFA EURO U21 v roku 2025 na našom území vyvrátili predstavu, že slovenský divák nemá záujem o futbal. Priniesli dva dôležité dôkazy:

  • Vysoká návštevnosť: Na EURO U21 2025 sa predalo rekordných 254 000 vstupeniek. Na 31 zápasov v Bratislave, Trnave, Dunajskej Strede, Žiline, Košiciach, Nitre, Prešove a Dubnici prišlo spolu približne 250 500 divákov, v priemere okolo 8 100 na zápas. To je vyše dva a pol násobok priemeru Niké ligy.
  • Zahraničný precedens: Chorvátska HNL hrá od sezóny 2013/14 presne vo formáte, ktorý štúdia navrhuje ako Variant B: 10 klubov, štyri kolá, 36 zápasov. Jej návštevnosť stúpla z úrovne vtedajšieho Slovenska na viac ako dvojnásobok.

Organizátori EURO U21 pôvodne rátali s približne 80 % obsadenosťou, UEFA po turnaji hovorila o prekonaných rekordoch. Fanúšikovia sú teda ochotní prísť a zaplatiť aj za mládežnícky futbal, ak má podujatie vysokú športovú úroveň a dobrý marketing.

Pri ME U19 2022 bol záujem menší (približne 2 400 divákov na zápas), hlavným dôkazom preto zostáva EURO U21. Moderné slovenské štadióny dokážu vytvoriť kulisu na európskej úrovni.

Chorvátsky model

V sezóne 2015/16 mala chorvátska liga návštevnosť na úrovni vtedajšieho Slovenska (2 453 divákov na zápas, Slovensko 2 413), v sezóne 2025/26 už 5 338. Samotný úspech reprezentácie pritom ligu okamžite nezdvihol: po striebre z MS 2018 návštevnosť v nasledujúcej sezóne klesla z 2 948 na 2 659.

Rast prišiel postupne a stál na veľkých tradičných kluboch a moderných štadiónoch. Hajduk Split vzrástol z 9 266 na 19 784 divákov, Dinamo Záhreb z 3 799 na 11 190 (2015/16 → 2025/26).

Osijek mal v sezóne 2015/16 priemer 1 520 divákov, v prvej celej sezóne v novej Opus Arene (2023/24) 7 418 a v sezóne 2025/26 4 815. Po prvej sezóne v novom štadióne teda časť záujmu opadne.

Chorvátsko ukazuje, že aj malá liga s desiatimi klubmi dokáže divácky rásť, ak ju ťahajú najväčšie značky. Záujem z veľkého turnaja treba do ligy cielene preniesť, sám od seba sa neprenesie.

Na Slovensku sa tento záujem do ligy dlhodobo nepreniesol. Riadiace orgány nedokázali využiť plné hľadiská z mládežníckych turnajov pre bežnú ligovú sezónu a po skončení podujatí sa záujem nepodarilo udržať.

Štadióny a záujem o kvalitný futbal teda máme. Domáca liga v súčasnom nastavení tento ekonomický a spoločenský potenciál nevyužíva.